Sahil Düzenleme

Sahil düzenleme; kıyıların düzenli, temiz, kullanışlı ve şık görünmesi için yapılan tüm işlemlerdir. Modern kentlerin tümünde sahil düzenleme uygulamaları göze çarpmaktadır. Sahil düzenleme gelişmişliğin en iyi göstergelerinden biridir. Uzmanlık gerektiren sahil düzenleme işlemleri peyzaj mimarlığının uzmanlık alanıdır. Bu işlemler belediyeler tarafından uygulanmaya konmakta ve uzman ekiplerce yapılmaktadır.

 

Sahil Düzenleme Uygulamalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sahil düzenleme işlemlerinin profesyonel kişi ve firmalar tarafından projelendirilerek yapılması gerekir. Bu uygulamalarda en dikkat edilecek nokta kıyının doğal görünümünü bozmamaktır. Sanayileşmenin artmasıyla kıyıların görünümü git gide bozulmakta ve şehirlerdeki çevre kirliliğinin en göze batan yanı kıyılarda oluşmaktadır. Bu nedenle kişilerin sahillerde daha fazla zaman geçirmelerini sağlamak, suyun temizliğini korumak, yeşil alanları ve parkları çoğaltmak, kuş, balık gibi canlı varlıkların devamını sağlamak ve insan sağlığı için temiz hava sürekliliğini sağlamak için sahil düzenlemesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Sahil düzenleme uygulamalarında kıyıda yetişen bitki ve ağaçların tercih edilmesi önemlidir. Kişilerin zaman geçirecekleri banklar, oturabilecekleri bahçeler, cafeler, piknik alanları ya da yeşil alanlar bu uygulamalara eklenmelidir. Gerekli görülürse spor yapılabilecek, çocukların oyun oynayabilecekleri, evcil hayvanların rahatlıkla gezdirilebilecekleri alanlar eklenmelidir. Basketbol, voleybol sahaları gibi alanlar gençler için spor aktivitelerinin gerçekleştirilebileceği yerler olarak eklenebilir. Bisiklet yolları ve engelliler için özel alanlar sahil düzenleme uygulamalarında düşünülmesi gereken alanlar olmaktadır. Plajların düzenlenmesi de sahil düzenlemenin en önemli uygulamaları arasındadır. Tercih edilecek her alan için uygun zeminin belirlenmesi ve kuralına uygun inşası konunun uzmanlarının işidir.

 

Sahil Düzenleme Nasıl Yapılır?

Sahil düzenleme uygulamaları, ilgili şehrin Büyükşehir Belediyesi kararıyla gerçekleştirilir. Belediye konuyla ilgili bir firmayla anlaşarak bu düzenlemeleri gerçekleştirebileceği gibi küçük çapta uygulamaları kendi bünyesindeki uzman personeliyle de gerçekleştirebilir.